Trans kadın Gökçe’nin arkadaşları: ‘Trans intiharlar cinayettir’

& lt; h2 sınıfı = ” açılır öğe ” & gt; Trans kadın Gökçe’nin arkadaşları: ‘Trans intiharlar cinayettir’

Cihan Başakçıoğlu

İZMİR – + Türkiye’de yaşayan çok sayıda LGBTİ birey, toplumun ötekileştirilmesine ve önyargı ya da nefret suçları nedeniyle öldürülmesine tahammül edemeyen intihar etti. Bu gençler ne yaşıyor ve neye maruz kalıyor?

BİR İNTİHAR DAHA. . .

Trans kadın Gökçe Umay da baskıya dayanamayan intihar edenlerden. Gökçe Umay aslen Karamanlıdır. Muhafazakar bir ailede dünyaya gelen Gökçe Umay, istemese de kadınsı davranışları nedeniyle erken yaşta evleniyor. Yaşadığı hayata tahammül edemediği noktada kocasına açılan Gökçe Umay, mekandan ayrılması şartıyla kızıyla dilediği gibi görüşebileceğini söyleyerek ilişkisini sonlandırıyor. Karaman’dan ayrıldıktan sonra İstanbul’a gelen Gökçe Umay, oradaki arkadaşlarının teklifleri ile İstanbul’a yerleşiyor.

Ailesi, İstanbul’a yerleştiğini öğrenince babasına olan borçları ve bonoları nedeniyle banka hesabındaki paraya da banka aracılığıyla el konulur. Maddi zorluklara rağmen kendine farklı bir hayat kurmaya çalışan Gökçe Umay, ‘kendini öldür’ gibi baskılara da maruz kalıyor. ve ” başınızı sıkın ” arkadaşlarının ifadelerine göre ailesi tarafından. Ayrıca anlatılanlara göre, kaldığı evde arkadaşı ile sorunları olan Gökçe’nin evden çıkması istenir ve odasının kapısını kilitlediği için hakarete uğrar, odasına izinsiz girilir. diğer insanların odasında kalması için tehditlere maruz kalıyor. Buna karşı çıktığında Gökçe Umay’ın intihar etmeden birkaç gün önce şiddet ile tehdit edilirken daha fazla para istendiği ve geceleri kapısının arkasına oturarak uyuduğu iddia edildi.

Tüm baskılara dayanamayan Gökçe Umay, arkasında intihar mektubu bırakarak arkadaşının önünde tüfekle onu ikna etmeye çalışırken intihar eder. Gökçe Umay’ın arkadaşları olanları Gazete Duvar’a anlattı.

AİLE, EV ARKADAŞLARI, FİNANSAL SORUNLAR. . .

Umay’ın intiharına tanık olan arkadaşı Zeliha Ermiş, intihar sırasında yaşanan olayları şöyle anlatıyor;

” Evini boşaltmaya karar verdi ve zaten yanımda oturuyorduk. Eşyalarını bana bıraktı. Ülkeye gitmeye veda ettik. LGBTİ derneğine falan bir e-posta gönderdi. Bir saat sonra LGBTİ derneğine bir e-posta gönderdi. Postanın içeriğini bilmiyorum. Psikolog aradı. Evine gittim. O kapıyı açtı. Onu ikna etmeye çalıştım. Tüfeği vardı, tüfeğine yaklaşmadı. Sinir krizi geçirdim ve ağlamaya başladım. Ben oradayken, psikologuyla telefonda konuştu. Psikolog yaklaşık beş dakika ikna etmeye çalıştı. Psikolog, “Ambulansa haber verdim, ambulans geliyor” dedi. “Kapıdan girerse kendimi vururum” gibi bir şey söyledi. Sonra telefonu kapattı. Benimle ilgilendi çünkü sinir krizi geçirdim. Çünkü saldırı geldi. Ambulansın sesini duydu. Tüfeğini aldı ve kendini odaya kilitledi. Sonra orada kendini vurdu. Onun cesedini evden çıkardılar. Gitmek diye bir şey yoktu. ”

Umay’ın ailesi, eşi ve oda arkadaşıyla ciddi sıkıntılar yaşadığını belirten Ermiş, maddi sıkıntılar nedeniyle birçok sıkıntı yaşadığının da altını çizdi. Ölümünden herkesin sorumlu olduğunu belirten Ermiş;

‘Daha önce ev arkadaşıyla ciddi sorunları vardı. Oda arkadaşı, kız arkadaşıyla eve gitmesi için ciddi baskı yaptı. Mali imkânı yoktu. Destekliyordum ama son zamanlarda işimden ayrıldım. Sürekli etrafından yardım alıyordu. Bankada parası vardı, babası bir şekilde ipotek koydu. Buraya Fatih olarak dönerseniz, aksi halde 5 kuruşsuz ne yaparsanız yapın gibi şeyler oluyordu. ‘Öleceğim ve Gökçe olmaktan vazgeçmeyeceğim’ dedi. Fatih olmayacağım. ” Ailesinin baskısı, maddi zorluklar ve oda arkadaşının ciddi mobbingi nedeniyle ayakta duramadı. Hem Fatih hem de Gökçe olarak insan olarak yaşayabileceği refah düzeyini belirleyecek, kimliği ne olursa olsun iş kuracaktı. Planları vardı. Babası bunu alt üst etti. Birbirimizi destekleyecek şekilde iş bulduk ama Gökçe olarak iş bulamadık. Fatih olarak iş buldu, kurye olarak çalışmaya başladı. İlk maaşını almadan kendini vurdu 3 Eylül’de işe başladı, 3 Ekim’den önce intihar etti. İçsel bir motivasyon bırakmadı. Bunun nedeni, orada çalışan insanların yaptığı suçlamalardı. Cinsiyet dışında bir kişi olarak hayatta kalamama, insanların yaşamlarını gerçekten sonlandırmasının ana nedenidir. Çok acı bir durum yaşadık. Bir insan olarak hayatına devam etmesi için hiçbir şekilde fırsat yaratamadık. Ayşe, Fatma, Ahmet, Mehmet fark etmez, biz bir insanın tüm motivasyonlarını elimizden aldık. ”

‘HEPİMİZ SUÇLUYUZ’

Adını vermek istemeyen Umay’ın bir başka arkadaşı da yaşadıklarını şu sözlerle ifade ediyor;

Mobing, parası olmadığı için yaşadığı evde kalmak zorundaydı. Odasında komodin var, komodininine bile el koyuyorlar. Eşyalarını yere atıyorlar ve her şey için fazladan para istiyorlar. Son olarak Gökçe’yi dövmekle tehdit ediyor. Oraya gelir, kafanı uçururum. Bu intihar olayından birkaç gün önce olur. Kapının arkasına bir kanepe koydu ve uyuduğunu söyledi. İntihar notunda bahsettiği kişi ev arkadaşıydı. Demek istediğim, arkadaşı olarak trans intiharlar cinayettir. Gökçe hayat dolu bir insandı. Yaşamak için çok hevesliydi. Çare bulamayıncaya kadar uyuyacak bir yer, komodin olmadan yaşamasına izin vermediler. Ailesi, oda arkadaşları, hepsi. Ona yardım edemedik, hepimiz suçluyuz. “

trans kadin gokcenin arkadaslari trans intiharlar cinayettir 0 Gökçe Umay’ın intihar etmeden önce gönderdiği tweetler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web Hits